пʼятниця, 31 липня 2020 р.

Внесок українського народу в перемогу над нацизмом Ціна війни.



Допоміжний матеріал:

Українці в роки Другої світової війни билися проти гітлерівської Німеччини і її союзників у складі Радянської армії, антинацистського руху Опору (на території України і окупованих країн Європи), у складі американської, канадської армій, австралійських частин.

За роки війни до лав Червоної армії мобілізували понад 7 мільйонів українців. Доля 3,5 мільйонів закінчилась трагічно. Половина з тих, хто вижив — стали інвалідами

Українців ніхто не шкодував. До прикладу, перед початком військової операції з форсування Дніпра, в Червону Армію поспіхом мобілізували 300 тисяч жителів навколишніх сіл. Воювали без зброї. Як наслідок, вижило лише 30 тисяч осіб.

Серед військового керівництва СРСР було немало українців. Найбільш відомі із них - А.Єременко, С.Тимошенко, Р.Малиновський, І.Черняховський, П.Рибалко, К.Москаленко та інші. З 15 фронтів, які діяли в період радянсько-німецької війни, більше половини очолювалися маршалами і генералами - українцями за походженням.

Понад 2 тисячі українців стали Героями Радянського Союзу. Льотчик Іван Кожедуб отримав цю нагороду тричі. Чимало українців обіймали найвищі посади, очолювали керівництво окремих фронтів. З 40 маршалів — 10 народились в Україні, а серед генералів та адміралів нараховувалося близько 300 наших земляків

Ще близько 120 тисяч українців служили в арміях союзників Антигітлерівської коаліції. Українські імена лунали у всіх куточках континенту. Так, Василь Порик, після втечі з табору полонених, успішно керував партизанським загоном. У Франції він став національним героєм. Першим, хто підняв прапор над Рейхстагом, був лейтенант із Сумщини Олексій Берест. Акт про беззастережну капітуляцію Японії 2 вересня 1945 року підписав українець генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.

3 червня 1941 р. по жовтень 1944 р. Україна була ареною збройної боротьби проти окупантів. Героїчна боротьба розгорнулася в тилу німецьких армій.

Частина українців, очолювана ОУН-УПА. прагнула скористатися війною для відродження незалежної української держави. Ворогами самостійної України були не лише нацисти, а й сталінський тоталітарний режим, що стало причиною непримиренної боротьби між радянським і оунівським рухом Опору.

1225 днів українська земля боронила свою територію. Вбиті в боях, померлі в концентраційних таборах, депортовані, евакуйовані та емігранти становили 14,5 мільйони осіб. Під гаслами "все для фронту, все для перемоги" з України вивезли 550 промислових підприємств.

Також вивозили людські ресурси: майже 3,5 мільйони жителів УРСР – науковців, інженерів, шахтарів, які з нуля відбудовували радянську промисловість уже на території сучасної Росії.

Великий внесок у перемогу зробили працівники тилу, вчені, медики, діячі літератури і мистецтва

ПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ:

1.      У складі яких збройних сил воювали українці у роки Другої світової війни? Назвіть приклади

2.      Яких демографічних втрат зазнала Україна в роки війни?

3.      Назвіть етнічних українців – представників військового командування СРСР?

4.      Хто такі Олексій Берест і Кузьма Дерев’янко?

5.       Яких матеріальних втрат зазнала Україна?

6.      Які представники цивільних професій зробили свій внесок у перемогу?

7.      Який внесок українського Руху Опору у боротьбі з нацистськими окупантами?

8.      Висловіть власну точку зору щодо внеску українців у події Другої Світової війни



Для роботи з підручником: Пометун О.ІІІ., Гупан Н.М. Історія України, 10 кл., К.: “Оріон”, 2018, § 36

Для додаткового перегляду: https://www.youtube.com/watch?v=ZE9qKL4YPRc



Немає коментарів:

Дописати коментар

Участь українців у повстаннях у сталінських концтаборах.

https://uinp.gov.ua/istorychnyy-kalendar/traven/26/1953-rozpochalosya-norylske-povstannya-politvyazniv   1953 - розпочалося Норильське повст...